Decyzja o wsparciu nie wyklucza ulgi na ekspansję
Ulga na ekspansję, znana również jako ulga prowzrostowa, została wprowadzona do ustawy o CIT od 1 stycznia 2022r. w ramach tzw. Polskiego Ładu. Ulga pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów (w kraju i za granicą) bezpośrednio wytworzonych przez podatnika i zbywanych na rzecz podmiotów niepowiązanych.
Zgodnie z art. 18eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), podatnik może odliczyć koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, nie więcej jednak niż 1 000 000 zł w roku podatkowym.
Z kolei, decyzja o wsparciu, zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji, umożliwia przedsiębiorcom korzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego w odniesieniu do dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie wskazanym w decyzji o wsparciu, do wysokości limitu przyznanej pomocy publicznej.
Jednak czy obie preferencje podatkowe mogą być stosowane równocześnie?
Interpretacje indywidualne organów podatkowych, wskazują, że ulga na ekspansję może być stosowana równolegle z innymi formami wsparcia, takimi jak decyzja o wsparciu, pod warunkiem, że koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie decyzji o wsparciu[1]. Oznacza to, że podatnik musi precyzyjnie rozdzielić przychody i koszty związane z działalnością prowadzoną w ramach decyzji o wsparciu oraz poza nią[2].
W tym celu należy zastosować odpowiedni współczynnik: (…) wysokość wydatków objętych zakresem zastosowania ulgi na ekspansję będzie odpowiadała określonemu współczynnikowi ogółu kosztów poniesionych na całą ofertę podatnika ale związanych z działalnością opodatkowaną. Taki współczynnik należy ustalić w oparciu o stosunek wpływów z tytułu sprzedaży produktów, które objęte są zakresem ulgi na ekspansję do całości przychodów ze sprzedaży asortymentu stanowiącego ofertę podatnika, jednakże już po zastosowaniu stosownej proporcji wynikającej z art. 18eb ust. 4 ustawy o CIT. [2].
W przypadku, gdy działalność prowadzona jest zarówno na terenie objętym decyzją o wsparciu, jak i poza nim, ulga na ekspansję może być stosowana tylko do tej części działalności, która nie korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie decyzji o wsparciu[3].
[1][2] Interpretacja indywidualna z 12.01.2024r. (sygn. 0111-KDIB2 1.4010.405.2023.3.DD)
[3] Interpretacja indywidualna z 14.11.2023r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.474.2023.1.JKU)